دوربین مداربسته

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. دوربین مدار بسته
  4. chevron_right
  5. دوربین مداربسته

دوربین مداربسته را عموما در بنابر کاربدشان را در جاهای مختلفی مثل: اماکن عمومی , مغازه ها , سر خیابان ها , داخل دفاتر و … می توان دید . کاربرد دوربین مدار بسته جهت نظارت مکانهایی می باشد که به نگهبانی و محافظت نیاز دارند  و اطلاع داشتن از اوضاع در تمام اوقات در آنها احساس می شود.

تاریخچه دوربین مداربسته

اولین دوربین مداربسته را شخصی بنام والتر بروش ابداع کرد و امروزه بخشی از زندگی ما شده شاید او هیچ موقع فکر نمی کرد این وسیله را روزی در تمام جای شهر بتوان دید.

اولین استفاده از دوربین مداربسته را ارتش آلمان در سال ۱۹۴۲ برای دیدن مراحل شلیک یکی از موشک هایش انجام داد  آمریکا نیز با اختلاف ۷ سال بعد این سیستم را تجاری کرد و در جاهای مختلف از آن استفاده کرد . در سال ۱۹۹۶ اولین دوربین تحت شبکه با استفاده از سیستم عامل لینوکس تولید و روانه بازار شد این دوربین ها از پروتکل http برای تبادل دیتا استفاده می کرد که امروزه از استفاده از این پروتکل جای خود را به پروتکل امن https داده است.

بخش های اصلی یک دوربین مدار بسته

بخش های اصلی یک دوربین مدار بسته را می توان به خود بدنه دوربین مدار بسته ، بخش های الکترونیکی داخلی دوربین مداربسته و در نهایت مهمترین بخش که کیفیت تصویر را پشتیبانی می کند یعنی لنز دوربین مداربسته می باشند که در کنار هم یک دوربین را تشکیل می دهند با تغییر در هر یک از این قطعات می توان به دوربین متفاوتی دست پیدا کرد که کارایی متفاوتی دارد و در جای متفاوتی کاربرد دارد.

به عنوان مثال در مورد قاب اگر از قابی استفاده کنید که مخصوص بیرون می باشد می توانید از این دوربین در فضای باز که نور خورشید یا باران نیز دارد استفاده نمایید ولی اگر از دوربین مداربسته دام در فضای باز استفاده نمایید این دوربین سریع می سوزد و عمر چندانی ندارد.

انواع دوربین مداربسته

انواع دوربین مداربسته بسته به کاربردشان و با توجه به قطعات مصرف شده در ساخت آنها دسته بندی می شوند:

دوربین های با لنز فیکس ، دوربین های با لنز فیکس صنعتی ، دوربین های با لنزهای متوردار ، دوربین مداربسته با سنسور سی سی دی ، دوربین مداربسته با سنسور سیماس ، دوربین مداربسته آنالوگ ، دوربین مداربسته آی پی ، دوربین مداربسته بی سیم ، دوربین مداربسته باسیم و …

لنز دوربین در حقیقت چشم دوربین می باشد که امکان دیدن اشیاء و شفافیت آنها را مسیر می کند اگر از لنز موتوردار استفاده نمایید می توانید تا در پنل مدیریتتان فواصل دورتری را نیز ببینید و به جزئیات بیشتری دسترسی داشته باشید .

در حقیقت وظیفه لنز ایجاد تصویر است وقتی که تصویر بر روی چیپ ها می افتد این لنز است که نور و تصویر نامتمرکز را بر روی چیپ متمرکز می کند  و تصویری واصح ایجاد می کند ولی این تصویر ایجاد شده بسیار کوچک و محدود است بوسیله لنز و نور تصویری واضح و شفاف بدست می آید لنز ها معولا از یک و یا چند عدسی محدب تشکیل شده اند .

تفاوت دوربین های مداربسته از لحاظ کاربرد؟

از لحاظ کاربرد می توان دوربین ها را به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم بندی کرد.

دوربین های رایج در بازار ایران برای محیط های داخلی از نوع دام Dome و یا گنبدی شکل می باشند شما نیز عموما این دوربین ها را در داخل مغازه ها ، اداره جات و حتی سوپر مارکت ها مشاهده کرده اید ، این دوربین ها با ظاهری نیم دابره ایی سیاه رنگ در گوشه های اماکنی که اشاره کردم نصب می شوند می پرسید چرا گوشه ها؟

بدلیل زاویه ۳۷ درجه ایی تصویر برداری این نوع از دوربین ها آنها طوری نصب می کنند تا حداکثر زاویه دید را داشته باشند ، از این نوع دوربین ها عموما در محیط های داخلی استفاده می شود.

دوربین های اسپید دام Speed dome نیز نوع دیگری از دوربین ها می باشند که کاربرد خارجی دارند و در خارج از ساختمان از آنها استفاده می شود ، این دوربین ها با داشتن موتور گردان قابلیت تغییر زاویه دید را دارا می باشند و می توانند زوایای مختلفی را در اختیار کاربر قرار دهند.

دوربین مدار بسته باکس ، Box یا جعبه این نوع از دوربین ها معمولا با حالت جعبه ایی خود که به شکل مکعب مستطیل است در بیرون ساختمان ها نقش حفاظت از ساختمان را بر عهده دارند ، جنس بدنه این نوع از دوربین ها عموما پلاستیکی می باشد.

ویژگی های یک دوربین مداربسته

ویژگی دید در شب ، ویژگی گفته می شود که در آن دوربین مداربسته با استفاده از اینفرارد Infrared و ال ای دی های مخصوص می تواند در تاریکی شب و بدون روشنایی ضبط فیلم را داشته باشد. از دیگر ویژگی که دوربین مداربسته می بایست داشته باشد می توان به سنسور تصویر برداری ، روزلوشن خوب ، سرعت شاتر مناسب، استاندار بودن و .. اشاره کرد.

اما اگر به دنبال یک دوربین مدار بسته خوب هستید می توانید از دوربین های تحت شبکه استفاده نمایید.

وجه تمایز این دوربین ها با دوربین های آنالوگ:

پردازش تصویر بهتر و قابلیت هایی مثل پردازش تصویر ، تشخیص چهره و .. از امکانات دوربین های تحت شبکه می باشد.

روزلوشن بهتر نسبت به دوربین های آنالوگ باعث شده تصویر خروجی در این دوربین ها کیفیت بالاتری داشته باشد.

و بسیاری از ویژگی های دیگر ….

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست