پیاده سازی و راه اندازی شبکه های کامپیوتری یا به اصطلاح طراحی از اصلی ترین خدمات شبکه های کامپیوتری به حساب می آیند. زمانی که بخواهیم بین دو کامپیوتر به منظور نقل و انتقال اطلاعات اتصال برقرار کنیم در واقع با این کار یک شبکه کامپیوتری را تشکیل داده ایم و اگر این ارتباط کامپیوتر ها به درستی و بدون اختلال باشد توانسته ایم یک شبکه را نصب و راه اندازی کنیم.

وسایل مورد نیاز شبکه های کامپیوتری

تجهیزات شبکه کامپیوتر به دو دسته فعال و غیر فعال تقسیم بندی می شود.

تجهیزات غیر فعال یا پسیو: این نوع از تجهیزات کار و عملکرد خود را بدون نیاز به برق انجام می دهند. شبکه های غیر فعال نمی توانند به طور مستقیم بر روی سیگنال ها تاثیری داشته باشند. این نوع از شبکه ها بیشترین کاربرد را در شبکه های کوچک همانند آنچه که در منازل است را دارند. کابل انتقال اطلاعات، پچ پنل، پچ کورد، فیبر نوری، آنتن وایرلس، رک شبکه و …. از مهمترین تجهیزات شبکه های غیر فعال به حساب می آیند.

تجهیزات فعال یا اکتیو: این نوع از تجهیزات برای این که بتوانند عملکرد و کارکرد خود را به نمایش بگذارند به برق نیاز دارند. شبکه های فعال یکی از پر طرفدار ترین نوع شبکه هاهستند. از مهمترین شبکه های اکتیو می توان اشاره ای به شبکه داخلی بانک ها، کارخانه های بزرگ و شبکه جهانی اینترنت نمود. شبکه های اکتیو در ساخت، انتقال و تقویت سیگنال ها اثر دارند و بایستی به گونه ای مورد استفاده قرار گیرند که امنیت شبکه را تحت نفوذ قرار ندهند. مهمترین تجهیزات فعال عبارت اند از:

  • کارت شبکه
  • سوییچ
  • روتر (مسیر یاب)
  • فایروال (دیواره آتش)
  • مبدل فیبر نوری
  • پرینت سرور

نحوه راه اندازی شبکه های کامپیوتری

یقینا برای بسیاری از افراد و یا شرکت هایی که در حوزه هایی غیر از IT فعالیت دارند راه اندازی شبکه های کامپیوتری امری بسیار سخت است. زیرا راه اندازی نرم افزاری و سخت افزاری شبکه های کامپیوتری امری کاملا تخصصی است و به دقت و مهارت کامل نیاز دارد. بدین ترتیب لازم است که در این زمینه از افرادی متخصصی استفاده گردد که با فعالیت موثر، دقیق و سریع خود در تمام مراحل بتوانند نصب و راه اندازی شبکه را به درستی انجام دهند.

کارکرد شبکه های کامپیوتری

سادگی در انتقال داده، اشتراک منابع، صرفه جویی در هزینه ها، افزایش قابلیت اطمینان سیستم و افزایش کارایی سیستم از مهمترین عملکرد و کارکرد شبکه ها هستند.

جهت انجام کلیه امور شبکه به این لینک مراجعه نمایید.

تولید محتوا: کانون تبلیغاتی فرمو

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست