شبکه های کامپیوتری چیست؟

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. معنویات
  4. chevron_right
  5. شبکه های کامپیوتری چیست؟

 

شبکه های کامپیوتری عبارت است از مجموعه دو یا چند کامپیوتر که به منظور نقل و انتقال اطلاعات به هم متصل می شوند. با وصل شدن کامپیوتر ها منابع سخت افزاری (پرینتر) و نرم افزاری (فایل و پوشه و …) مشترکی بین آن ها رد و بدل می گردد.

کاربرد شبکه های کامپیوتری

در دنیای امروز شبکه های کامپیوتری دارای کاربرد های فراوانی می باشند که بدون آن ها زندگی دچار اختلال و درد سر می شود. از مهمترین کاربرد استفاده از شبکه های کامپیوتر می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • اشتراک گذاری اطلاعات و منابع نرم افزاری: یکی از مهمترین کاربرد های استفاده از شبکه های کامپیوتری این است که افراد می توانند منابع نرم افزاری همانند فایل، پوشه و… خود را به اشتراک بگذارند.
  • اشتراک گذاری سخت افزاری: اعضای یک شبکه کامپیوتری می توانند حتی منابع سخت افزاری خود را نیز به اشتراک بگذارند. مثلا در یک شرکت با شبکه شدن چند کامپیوتر به هم می توانند از یک پرینتر استفاده نمایند.
  • کاهش هزینه ها: این شبکه به شیوه های گوناگونی سبب کاهش هزینه ها می شوند به عنوان مثال در یک اداره و یا شرکت اصلا مقرون به صرفه نیست که برای تک تک کارمندان پرینتر خریداری نمود. بلکه با استفاده از یک پرینتر و با به اشتراک گذاشتن آن همه افراد می توانند از این سخت افزار استفاده کنند.
  • سایر موارد هم شامل صرفه جویی در زمان، قابلیت اطمینان و قابلیت توسعه می باشد.

انواع شبکه های کامپیوتری

شبکه های کامپیوتری از نظر اندازه و بزرگی به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

۱- شبکه های محلی یاLAN  (Local Area Network ): این نوع از شبکه ها در یک ساختمان یا یک مجتمع قرار می گیرند و تحت مالکیت ادارات، نهاد ها و یا سازمان های کوچک هستند که بیشترین ابعاد آن یک الی دو کیلو متر است.

۲- شبکه های بین شهریMAN  (Metropolitan Area Network ): این شبکه قادر است که کل شهر را پوشش دهد همانند شبکه های تلویزیون کابلی که بهترین نمونه از شبکه بین شهری به حساب می آیند.

۳- شبکه های جهانیWAN  (Wide Area Network ): این نوع از شبکه ها بزرگترین و پیچیده ترین شبکه ها هستند که محدوده پوشش آن ها یک کشور و یا یک قاره است. همانند شبکه اینترنت، که بزرگترین شبکه در جهان است.

بهترین نوع شبکه کامپیوتری

می توان گفت که بهترین نوع شبکه کامپیوتری شبکه های جهانیWAN  می باشد زیرا قادر است که اتصال بین شبکه های بین شهری و شبکه های محلی را فراهم آورد. و می تواند از فناوری های پیشرفته‌ای مانند حالت انتقال نا همگام (ATM) رله فریم (Frame Relay) و شبکه نوری نا همگام (SONET) استفاده کند.

 

تولید محتوا: کانون تبلیغاتی فرمو

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست